יישוב סכסוכים

כל מה שרצית לדעת לגבי יישוב סכסוכים עסקיים במשפחה

יישוב סכסוכים עסקיים בין שותפים בעסק, אינו דבר פשוט והינו, מורכב במיוחד כאשר מדובר על עסק משפחתי. סכסוך בין בני משפחה יכול במקרים מסוימים להציף, מטענים רגשיים שאינם קשורים, ישירות להתנהלות העסקית. סכסוכים בין בני משפחה יכולים להפוך לאמוציונליים במיוחד ולהקשות על ההתנהלות של העסק כולו. במקרים רבים כדאי להיעזר בגורם מקצועי, המתמחה במלאכה של גישור עסקי ומשפחתי לשם יצירת מסגרת מוסכמת עבור יישוב סכסוכים בתוך העסק המשפחתי במהירות וביעילות.

התמודדות עם סכסוכים בעסק

סכסוכים פנימיים בעסקים בכל הדרגות והרמות השונות, הם חלק בלתי נפרד מההתנהלות של כל עסק וחברה. האופן בו העסק בתור גוף מרכזי ומאוחד מתמודד עם יישוב סכסוכים, יכול במידה רבה, להכריע את העתיד של העסק כולו, לצמיחה או להתפרקות ודעיכה. האתגר הגדול של סכסוכים בעסק המשפחתי הוא שהסכסוך יכול להוביל להורדת העסק המשפחתי לטמיון, כמו גם להרוס של היחסים המשפחתיים במקביל. התוצאות יכולות להיות בסופו של התהליך, נזקים כלכליים ורגשיים גדולים לכל המעורבים, לעיתים על פני מספר דורות של בני משפחה המעורבים בסכסוך. ניתן להבחין בין מספר סוגים שונים של סכסוכים בעסק המשפחתי באופן כללי. הסוג הראשון הוא, סכסוך בתוך בני משפחה השותפים בבעלות על העסק, בין אלו שעובדים בעסק בפועל לאלו שעובדים של העסק ואינם חלק בקבלת ההחלטות הניהולית, אך מצפים לתמורה כלכלית הפעילות העסק המשפחתי. במקרים רבים בני משפחה העובדים בעסק המשפחתי אינם רואים באלו, שאינם נוטלים חלק פעיל בעסק, שותפים מלאים הזכאים לתגמולים הניתנים להם או שאינם מסכימים, לשיתופם בהחלטות האסטרטגיות והניהוליות של העסק.

סכסוכי סמכויות ומאבק בין דורי

סוג אחר של סכסוכים עסקיים בין בני משפחה העובדים ביחד בעסק המשפחתי,  נובע סביב גבולות הגזרה של התפקידים, של כל אחד ומי מוסמך להחליט בנושאים השונים. סכסוכים מעין אלו, במקרים רבים מתרחשים, על רקע מעבר בין דורי, של שדרת הניהול בעסק המשפחתי. במקרים רבים יחסי עבודה תקינים בין אחים, שחלקו ביניהם עסק משפחתי מצליח, מתקשים  להמשיך בכך, לאחר פרישת הדור המבוגר, בני הדור הצעיר נקלעים לסכסוכים סביב סמכויות או במקרים חמורים יותר, סביב הכיוון העסקי של העסק, כאשר כל אחד דוחף את העסק לכיוונים מנוגדים.

אמנה עסקית מוסכמת

האתגר של יישוב סכסוכים שכאלה הוא במציאת האיזון הנכון בין השיקולים העסקיים והמשפחתיים. במקרים רבים, עו”ד סכסוכים בעסק משפחתי יציע לנסח אמנה משפחתית ועסקית, שתהיה מקובלת על כל בני המשפחה ותהווה מסמך המחייב את כולם בכל סכסוך. האמנה יכולה להגדיר, מי הסמכות לפסוק בסכסוכים השונים בהתאם לאמנה. זה יכול להיות גורם חיצוני כמו, עו”ד סכסוכים בעסק משפחתי או גורם מאחד, למשל האב המייסד שפרש כבר לגמלאות. האמנה יכולה להגדיר את הסמכויות הניהוליות ואופן חלוקת מחלקות העבודה השונות של כל בני המשפחה. בנוסף באמנה ניתן להגדיר, למה זכאים בני המשפחה שאינם חלק פעיל מהעסק. בדרך כלל מדובר על תגמול כספי בלבד ובאופן מופחת ויחסי, לעומת הדמויות המרכזיות שמנהלים את העסק בפועל.

תוקף מחייב וכללים יעילים לעתיד

באמנה חשוב להתוות את אופן ההעברה של סמכויות הניהול בין הדורות. לאחר החתימה בהסכמה של בני המשפחה, האמנה אף יכולה לקבל תוקף משפטי וחוקי, באמצעות הכנסתה לתקנון החברה. הדבר שחשוב מהתוקף המשפטי של הסכם שכזה, הוא שהוא יוצר מסגרת ברורה, עם כללים מוסכמים בה ניתן לנהל חילוקי דעות עסקיים באופן יעיל, תוך שימוש בכליים מוסכמים והבנות, לגבי הגורם הסופי שבסמכותו להכריע בכל נושא.

ליווי משפטי עבור יישוב סכסוכים בעסק משפחתי בדרכי שלום

במידה ואתם חלק מעסק משפחתי שמסוכסך בתוך עצמו לגבי סמכויות , קבלת החלטות, כיוון עסקי ואופן חלוקת הרווחים, באופן שמאיים על עתיד העסק ועל היחסים המשפחתיים, כדאי לכם לפנות לייעוץ של עו”ד אמנון גולן המתמחה בתחום של יישוב סכסוכים בכלל וסכסכים משפחתיים בפרט. עו”ד אמנון גולן מתמחה בניסוח של אמנות עסקיות – משפחתית לעסקים שונים והינו בעל ניסיון ומומחיות, בתחומים המשפטיים הרלוונטיים, כגון, דיני חברות ותמלוגי מס וכדומה. 

ליטיגציה אזרחית

תביעות אזרחיות המגיעות לכתלי בית המשפט מגיעות לדיונים מול שופט כאשר לצד התובע ולצד הנתבע יש אפשרות להעלות טענות בנוגע

קרא עוד >

כתבה בכאן דרום

באם הואשמת באישום פלילי, לא משנה באיזה תיק מדובר, תזדקק באופן מידי לעורך דין מנוסה ומקצועי בפלילים שיציב את צרכיך

קרא עוד >