ייעוץ משפטי בנהיגה בשכרות

פקודת התעבורה קובעת שנהג שיכור הוא כל אדם אשר נוהג תחת השפעה של אלכוהול או תחת השפעה של סמים מסוכנים. עבירת נהיגה בשכרות הינה עבירה פלילית אך לרוב הצדדים המעורבים בה, הם אנשים נורמטיביים שלא קשורים לעולם העבריינות. הסיבה לביצוע עבירה מהסוג הזה היא שילוב של נהיגה ברכב עם שתיית משקאות משכרים או שימוש בחומרים מסוכנים. 

מי נחשב שיכור
1. על פי החוק מי שימצא בגופו 240 מיקרוגרם של אלכוהול בליטר 1 של אוויר נשוף, הפסיקה העלתה את רף השכרות ל 290 מיקרוגרם.
2. מי שסירב לבדיקת שכרות יחשב אוטומטית שיכור.
3. אוכלוסיה מיוחדת – נהג חדש, נהג צעיר כלומר מי שטרם מלאו לו 24 שנים, נהג ברכב מסחרי או ברכב עבודה שמשקלם הכולל המותר לפי רישיון הרכב עולה על 3500 ק”ג.
4. נהג בעת נהיגה ברכב ציבורי
החוק קובע שהמשטרה רשאית לעצור לבדיקה כל נהג ולהעביר אותו בדיקת שכרות גם בלי שקיים חשד סביר שהנהג אכן במצב של שיכרות. נהג אשר לא משתף פעולה עם המשטרה ולא מסכים לעבור בדיקת ינשוף, יחשב כנהג אשר סירב וכמי שסירב יחשב כמי שנהג בשכרות.

במידה שנמצא בבדיקת הינשוף שערכי האלכוהול בדם גבוהים מהערכים המותרים, השוטר ייקבע באופן ברור ומידי שמדובר בנהג שיכור ויפסול את רישיונו על ידי קצין משטרה לפרק זמן של 30 יום. לאחר מיכן יתנהל משפט בו יוצגו הראיות ויינתן פסק הדין, שבמהלכו יכול בית המשפט לפסול את הנהג השיכור לתקופת מינימום של 24 חודשים.

איך להתמודד נכון עם הזמנה למשפט בגין שכרות?
מטרת החוק הינה להוקיע את התופעה המסוכנת שמסכנת הן את הנהג והן את הסביבה ולהרתיע את כל ציבור הנהגים. בתי המשפט לא נוהגים להקל ראש במקרה של נהיגה בשכרות ואף נוטים להחמיר את הענישה ולהטיל עונשים כבדים בגין עבירה זו. על פי החוק עונשו של כל נהג אשר ביצע עבירה של נהיגה בשכרות, הוא שלילת רישיון הנהיגה שלו למשך שנתיים (ניתן לקיצור במקרים מסוימים). במקרה של עבירת נהיגה בשכרות בפעם השנייה, החוק קובע עונש של שלילת רישיון הנהיגה לארבע שנים לפחות בצירוף עונשים נוספים.

איך נבדקת מידת השכרות?
מכשיר הינשוף מספק למשטרה נתונים מידיים באשר לרמת האלכוהול בדמו של הנהג הנבדק. הבדיקה מתבצעת על ידי נשיפה לתוך המכשיר כאשר שני חיישנים בודקים האם קיים פער כלשהו בין רמת האלכוהול המותרת על פי חוק לבין רמת האלכוהול בדמו של הנהג הנבדק. 

במה יתמקד תהליך הייעוץ המשפטי?
מאחר שהבדיקה של הינשוף היא זו שקובעת אם הנהג שיכור ואת רמת השכרות שלו, רוב תהליך הייעוץ המשפטי יתנהל במטרה לאתר כשלים טכניים וביצועיים בהפעלת מכשיר הינשוף אשר יכולים להוביל לפסילתה של הבדיקה ולזיכוי מלא של הנהג המואשם בביצוע העבירה. מכיוון שתוצאות בדיקת הינשוף תלויות במספר פרמטרים, כגון: מידת הלחות באוויר, מיומנות השוטר המבצע ועוד, קיים סיכוי להוכיח שהבדיקה לא מהימנה ואין על המשטרה להסתמך עליה. לצורך כך חשוב לפנות באופן מידי למשרד עורכי דין שמתמחה בנהיגה בשכרות ובקיא בכל הנושא של הבדיקה ובמכשיר הינשוף. 

במשרד של אמנון גולן מתמחים בדיני תעבורה ונהיגה בשכרות, אנו נבדוק את כשירותו של המכשיר ואת האופן בו בוצעה הבדיקה כשמטרתו לאתר כשלים במהלך הבדיקה ובכך לפסול את התוצאות.
הדברים הנוספים שאנו נבדוק:
• מידת התקינות והכיול של המכשיר.
• מידת המיומנות של השוטר אשר ביצע את הבדיקה ואם עבר הסמכה לביצוע הבדיקה.
• משך הזמן בעבר בין ביצוע בדיקת הינשוף לשתיית המשקה האחרון?
• מידת ההקפדה על מילוי הוראות ההפעלה של הינשוף.

חשוב לקבל ייעוץ מקצועי לפני הגעה למשפט בגין נהיגה בשכרות אשר יכין אתכם בצורה נכונה למעמד בית המשפט המלחיץ וידריך אתכם בכל הפרטים החשובים על מנת לנסות ולהגיע למצב הקטנת העונש ואפילו למצב של של זיכוי מלא.

ליטיגציה אזרחית

תביעות אזרחיות המגיעות לכתלי בית המשפט מגיעות לדיונים מול שופט כאשר לצד התובע ולצד הנתבע יש אפשרות להעלות טענות בנוגע

קרא עוד >

כתבה בכאן דרום

באם הואשמת באישום פלילי, לא משנה באיזה תיק מדובר, תזדקק באופן מידי לעורך דין מנוסה ומקצועי בפלילים שיציב את צרכיך

קרא עוד >