גרימת מוות ברשלנות

על גרימת מוות ברשלנות בתאונות דרכים

עבירה של גרימת מוות ברשלנות יכולה להיות מוגשת כנגד נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים, בה נהרג מי מהמעורבים בתאונה. גרימת מוות ברשלנות מייחסת לנהג את המעשה הנורא של גדיעת חיי אדם, כאשר לא הייתה כל כוונה להרע מצדו של עובר העבירה. העבירה של גרימת מוות ברשלנות יכולה מבחינה משפטית, לכלול מגוון של התנהגויות שונות של התנהלות שגויה מצדו של הנהג במהלך נהיגתו. מבחן התוצאה הוא שחשוב כאן, שכתוצאה מהתנהלותו של הנהג, אדם איבד את חיוו. 

קביעת אשמתו של הנהג

לאחר תאונה עם תוצאות קטלניות, על הנהגים המעורבים מוטלים סנקציות שונות באופן מידיי. לאחר הגשת הדו”ח של חוקר התאונות המשטרתי, הנהגים יכולים להיות מוזמנים, לבית הדין לתעבורה ולעמוד לדין בגין גרימת מוות ברשלנות. כל תאונת דרכים קשה מורכבת מגורמים רבים וקביעת אשמתו של נהג ספציפי לתאונה, אינה מלאכה קלה. קביעה שכזו נתונה לביקורת ואפשר לחלוק עליה בבית המשפט, תוך הצגת ראיות וממצאים רלוונטים מהשטח. גם כאשר אשמתו של נהג מסוים לאירוע התאונה אינה מוטלת בספק, יש מקום להבחין לגבי מידת המעורבות של הנאשם ובאיזו מידה מעשיו, הם שהביאו לתוצאה הקשה.

מודעות הנאשם למסוכנות שבמעשיו

גם כאשר מדובר על תאונות דרכים הרוגים כל מקרה צריך להיבחן לגופו בבית הדין לתעבורה. במהלך ההליך המשפטי יש מקום לבחינת המודעות של הנאשם לסכנה, שהוא הציב בעת ביצוע העבירה והתאונה הקטלנית. נהג בעל ותק של נהיגה בטוחה וללא עבר של עבירות חמורות, יכול לטעון כי מדובר באירוע חד פעמי, שנעשה ללא מודעות לסכנה שבמעשיו. לעומת זאת עבור נהג בעל היסטוריה של עבירות תנועה ושליליות קודמות, יכול להיות בכך, סימן למודעותו של הנאשם לסכנה שבאופן נהיגתו, דבר זה יכול להחמיר את מצבו המשפטי, בעיניי בית המשפט ולהשפיע על העבירה בה יורשע, כמו גם לגבי חומרת העונש.

בין גרימת מוות ברשלנות להריגה

עבירות תנועה רבות כמו נהיגה במהירות מופרזת יכולות להיות מוגדרות,  לאחר אירוע תאונות דרכים נפגעים בתור נהיגה רשלנית, שכללה סיכון לחיי אדם. ישנן עבירות תנועה חמורות, למשל נהיגה בפראות וביצוע עקיפות מסוכנות או נסיעה בנתיב אסור, שלאחר תאונות דרכים נפגעים ניתן יהיה להגדיר את נהיגתו של הנאשם בתור סכנה ברורה. המשמעויות השונות, של האופן בו מגדירים את הנהיגה של הנהג האשם בתאונה, יכולות להכריע אם להאשים אותו בעבירת גרימת מוות ברשלנות, כאשר הנהיגה הייתה רשלנית, לבין האשמה בהריגה כאשר היא הייתה סכנה.

קשר ישיר או עקיף בין הגורם לתאונה לתוצאותיה

בדיון המשפטי לגבי תאונות דרכים וקביעת אשמתו של הנהג, ניתן גם לבחון את אופיו של הקשר בין הגורם של תאונות דרכים הרוגים בתוצאה. במצבים רבים, אשמת הנהג נובעת מקשר ישיר בין מעשיו, כניסה עם הרכב ברכב אחר, לבין תוצאות האירוע, הנהג ברכב הנפגע נהרג מהפגיעה. ישנם גם מצבים בהם הקשר אינו ישיר, למשל, עקיפה מסוכנת של הנהג גרמה לרכב ממול לסטות ולפגוע באחרים. 

גרימת מוות ברשלנות – ליווי וייעוץ של עו”ד תעבורה מומחה לתחום

בכל תיק של עבירות תנועה שמגיעות לבית המשפט, כולל בתאונות קשות עם נפגעים, תוצאות הפסיקה וחומרת העונש תלויות בחומר הראיות והטיעונים המשפטיים שיוצגו בפני השופט. לכן ישנה חשיבות גדולה בתיקי תאונות דרכים, בייצוג של עורך הדין לתעבורה המתמחה בתחום. במידה ואתם עומדים לדין על תאונה קטלנית,  כדאי לכם, שיהיה לצדכם את עו”ד אמנון גולן המנוסה בתחום. לעו”ד אמנון גולן יש ניסיון רב גם בתור חוקר במשטרת ישראל, מה שמספק לו כלים רלוונטיים, ידע חשוב וניסיון מקצועי נוסף בתחום, לטובת לקוחותיו בבית המשפט.

ליטיגציה אזרחית

תביעות אזרחיות המגיעות לכתלי בית המשפט מגיעות לדיונים מול שופט כאשר לצד התובע ולצד הנתבע יש אפשרות להעלות טענות בנוגע

קרא עוד >

כתבה בכאן דרום

באם הואשמת באישום פלילי, לא משנה באיזה תיק מדובר, תזדקק באופן מידי לעורך דין מנוסה ומקצועי בפלילים שיציב את צרכיך

קרא עוד >